Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
47
1510751

Konsolbord, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Skuren dekor med lagerstav, pärlstav, hörnfleuroner, bandfläta samt pinjekottar. Skiva i svart marmor s.k Portor. Den andra skivan i trä och senare. Längd 90, bredd 50 höjd 81 cm.

Proveniens

Odensviholms säteri, Odensvi socken, Småland.
Familjen Fleetwood.
Inköpta på Odensviholmsauktionen 1973, katalognummer 755-56.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Småland, Blekinge, Östergötland (Stockholm: Nordiska familjeboks tryckeri, 1909), avbildade s. 84; Slott och herresäten i Sverige: Småland, Öland, Gotland. (Malmö: Allhems förlag, 1971) avbildade s. 351.