Madeleine Pyk – en samling F769
500
1546928

Cartier brosch platina med gammalslipade diamanter, Art Déco

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 200 - 16 600 EUR
16 300 - 19 000 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Totalvikt diamanter ca 4.50 ct, mått 48 X 22 mm, totalvikt 13 g. Signerad Cartier Paris, Made in France, med franska stämplar samt otydlig numrering. Anpassat etui från Cartier medföljer.

Cartier torde vara världens mest kända smyckestillverkare och redan från starten i mitten av 1800-talet har firman legat i framkant både konstnärligt och hantverksmässigt. Många håller perioden mellan de två världskrigen som den främsta i firmans historia och under art deco-perioden briljerade firman och skapade några av smyckeshistoriens främsta föremål. Ett Cartiersmycke från den epok är närmast ett måste i i en komplett smyckessamling.