Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1575202

Byrå, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-45), Senbarock.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med valnöt. Välvd front med förkroppat mittparti. Beslag av mässing. Uppsats med tre lådor ovan skrivskiva, därunder tre lådor. Signerad I • H • F på bakstycket. Längd 78, bredd 51, höjd 97,5, skivans höjd 84 cm.

Proveniens

Nordén Auktioner nr. 18, 1995, kat. nr. 374.
Förvärvad på ovanstående auktion.