Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
604
1577981

Martin Mijtens d.ä

(Holland/Sverige, 1648-1736)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Martin Mijtens d.ä
(Holland/Sverige, 1648-1736)

"Sara Linroth" (född Ehrenpreus) (1673-1746)

Duk 79 x 64 cm. Äldre förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Storfors, Värmland.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band I, s. 229. (SPA 1921:506)