Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
614
1596385

Herman Lindqvist

(Sverige, 1868-1923)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Herman Lindqvist
(Sverige, 1868-1923)

Vintermotiv mot Skeppsholmen, Stockholm

Signerad H. Lindqvist och daterad 1914. Olja på duk 51 x 62 cm.

Herman Lindqvists målning från Blasieholmen i Stockholm invid Nationalmuseum avbildar Skeppsholmen med Amiralitetshuset. I fonden anas Södermalm med Sofia kyrka. Året är 1914 och det är en stilla vinterdag där solen i söder med sitt skira ljus kämpar för att bryta sig fram. I förgrunden vid kaj anas en kolpråm.
Herman Lindqvist har främst gjort sig känd som Stockholmsskildrare genom många av sina finstämda bilder från staden och dess omgivningar och auktionens målning är ett exempel på detta.
Lindqvist studerade vid Konstakademin i Stockholm under åren 1888-94 och vid Axel Tallbergs etsningskurs 1895-96. Främst har han i impressionismens anda målat Stockholms- och skärgårdsbilder, samt landskapsmotiv från Skåne och Visby. Han har deltagit i ett flertal större utställningar runtom i Sverige. Lindqvist är representerad hos Nationalmuseum i Stockholm med flera svenska museer.