Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
619
1575464

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"Regn" (St Ives, Cornwall)

Signerad C. Wilhelmson. Utförd 1924. Olja på pannå 25 x 35,5 cm.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson - Carl Wilhelmson", 1955, kat. nr 344.

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning som utförd 1924, nr. 671.

Konstnär