Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
650
1594208

Adolf Ulrik Wertmüller, tillskriven

(Sverige, 1751-1811)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Sverige, 1751-1811)

Ung kvinna, bröstbild

Uppfodrad duk, oval 80 x 65 cm.

Uppfodrad duk, ställvisa retuscher över hela ytan dock främst i bakgrunden. Ställvis sliten.

Proveniens

Inköpt på Göteborgs Auktionsverk på 1970-talet.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.