Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
721
1575235

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

"Hamnen i Étaples"

Signerad A. Schultzberg. Utförd december 1890. Påskrifter a tergo "Decemberdag i Etaples (Efter snöfall)" och "Motiv från hamnen i Etaples (Pas de Calais)". Olja på pannå 25,5 x 34,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Vårauktionen 401, 7 - 10 april 1976, kat. nr 112 (med titel Hamnbild i vinter).

Utställningar

Liljevalchs konsthall, "Måleri från 1880- och 1890-talet", 21 mars - 6 april 1931, kat. nr 305.
Liljevalchs konsthall, "Anselm Schultzberg - Målningar 1876 - 1937", 4 - 28 november 1937, kat. nr 76.

Litteratur

Otto G. Carlsund, "Anshelm Schultzberg", Stockholm 1937, avbildad plansch 35 omnämnd s. 79.

Övrig information

Den rent impressionistiska, nästan skissartade målningen "Hamnen i Etaples" är ett tydligt exempel på en nydanande period i Schultzbergs konstnärliga utveckling.

Schultzberg hade 1889 begett sig till Frankrike. Efter en kort sejour i Paris, där Fontainebleauskogen i höstsol blev hans första motiv på fransk jord, slog han sig ner i Grez-sur-Loing. Första tiden i Frankrike experimenterade han i litet format med palettkniv, breda penslar och tjocka färglager. Han lade om sin palett till fransk, impressionistisk ton, målade upplysta dagrar, undvek detaljanalys och markerade kontraster. 1890-91 var Schultzberg bosatt i Étaples, en liten kuststad i norra Frankrike. Även under denna period märks påtagliga influenser från impressionismen som i målningarna Hamnen i Etaples och Fiskekuttern bottenskrapas, bägge från 1890. Ljuset i Frankrike var inte lika hårt som hemma i Sverige, dagrarna var mildare och kontrasterna mindre markerade. Ett studiebesök i London samma år, där Schultzberg med stor beundran studerat William Turners målningar, avspeglar sig också i de franska motiven. Följande år vann Schultzberg framgångar i Paris då hans "Matin d'hiver", med stämningsskapande gravsten, erhöll medalj på Salongen. (Riksarkivet)

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på svenska landsortsmuseer samt på museer i USA, Ungern och Italien.

Läs mer