Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
722
1583949

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Strandäng, motiv från Skagen

Signerad J. Krouthén. Olja på duk lagd på pannå 38,5 x 58 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Internationella Höstauktionen 469, 31 oktober - 3 november, 1989, kat. nr 100.

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.