726
1603053

Carl Gustaf Plagemann

(Sverige/Italien, 1805-1868)
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 800 - 4 270 EUR
4 340 - 4 890 USD
Klubbat pris
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Carl Gustaf Plagemann
(Sverige/Italien, 1805-1868)

Ung Italienska.

Signerad Plagemann och daterad 1863. Duk 102 x 86 cm.

Proveniens

Direktör Axel Fahleson, Stockholm.
Bukowski Auktioner, auktion 466, Internationella vårauktionen, 25 - 28 april 1989, kat nr 211.