Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
774B
1556531

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Mark Sjöberg
Stockholm
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Fru Grosshandlare Eriksson/Kvinna vid cykel (studie till "Skolungdomens korum" på Ladugårdsgärde)

Signerad C.L och daterad 1898. Akvarell, bildyta 60 x 44 cm.

Proveniens

Nordén Auktioner, Skandinavisk konst samt antikviteter, 6 december 1994, kat. nr 73.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson, signerat med pensel och penna", 1999, avbildad s. 241 samt upptagen i katalogdelen, under år 1998-1899, s. 74, kat. nr 870.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer