Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
788
1566743

Hugo Birger

(Sverige, 1854-1887)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 500 - 19 400 EUR
16 600 - 22 200 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Hugo Birger
(Sverige, 1854-1887)

Spanskt torg med musikanter

Signerad och daterad Hugo Birger, Paris-Granada 86. Olja på duk 85 x 120 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Klassiska kvalitén, 28 maj 2009, kat. nr 2179.

Konstnär