Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
8
1581911

Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-79), Rokoko.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 270 - 9 690 EUR
8 320 - 11 100 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med valnöt och amarant. Beslag och listverk av förgylld mässing. Inläggningar av romber och fält. Tre lådor. Skiva av kolmårdsmarmor. Signerad CLN med stora brännstämpeln samt signerad och daterad i översta lådbotten: "af Linning 1765". Längd 106, bredd 58,5, höjd 83 cm.