Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
84
1590162

Svepask, Allmoge, norra Halland / södra Småland, daterad 1777.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Oval form. Målad med blomdekor samt text "SOLI DEO GLORIA FINIS" (härlighet endast till Gud) samt "B:K:D: 1777. Längd 42,5, bredd 23 höjd 14,5 cm.

Proveniens

Kråkshult, Hylte socken, Hallands län.
Därefter privat ägo.