863
1578828

Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

Pastoralt landskap med herde och herdinnor

Akvarell 35,5 x 52,5 cm.

Proveniens

Tidigare i fru Gerda Lydéns samling, Stockholm.

Nationalmuseum, Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Elias Martin och hans krets", 31 mars - 11 juni 1950, kat