Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
888
1603057

Axel Törneman

(Sverige, 1880-1925)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Axel Törneman
(Sverige, 1880-1925)

"Skuggor"

Signerad Törneman och daterad 1925. Olja på duk 77 x 100 cm.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Axel Törneman 1880-1925", 15 september - 15 oktober 1967, kat. nr 306.

Bukowski Auktioner, Julauktion S195, 19 december 2010, kat. nr 445.