90
1602379

Spegel, Burchard Prechts art, 1700-talets början, Barock.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 750 - 7 660 EUR
6 500 - 8 670 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Dekor av bronserat bly av akantusslingor och bladrosetter. Uppsvängt krön med urna. Tudelat, kvicksilverfolierat spegelglas. I ramen infällda listglas med graverad dekor. Höjd 128, bredd 60 cm.