Arne Jones E1299
117
1625110

Charles & Ray Eames

(USA, 1907-1978 respektive 1912-1988)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Charles & Ray Eames

Benskena, modell "S2-1790" med originalförpackning, Evans Products, USA, 1940-tal.

Formpressad plywood, stämpelmärkt EVANS PRODUCTS COMPANY MOLDED PLYWOOD DIVISION LOS ANGELES CALIFORNIA samt modellnummer S2-1790, originalförpackningen etikettmärkt. Längd 108 cm.

I sin helhet i god kondition. Förpackningen försiktigt bruten med smärre slitage.

Proveniens

Förvärvad av nuvarande ägare omkring år 2000 i en antikhandel i Dallas, Texas.

Modellen formgiven 1942-43 på uppdrag av USA:s flotta för att stödja sårade soldater under andra världskriget. Resultatet blev en skulptural men samtidigt funktionell benskena, ämnad att masstillverkas och transporteras billigt. De producerades fram till krigsslutet 1945.

Formgivare

Charles och Ray Eames anses ha varit några av de absolut mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design under 1900-talet. De gjorde banbrytande arbeten inom främst möbelformgivning, film och arkitektur. De tog sig an problemlösning som ett äventyr och kombinerade disciplin med lekfullhet. Under efterkrigstiden tog de fram möbler av billiga och slitstarka material som skiktlimmad plywood och glasfiber som kunde kombineras med olika benställningar av trä och stål. Två kända modeller som idag blivit klassiker är ”Lounge chair” och ”Eiffel Tower”. Paret deltog i det så kallade Case House Study Program, där en grupp arkitekter fick utforma billiga bostadshus med standardiserade industriellt tillverkade byggnadsmaterial. Charles Eames byggde sitt eget hus ’’Case House No. 8’’ som blev ett av den moderna arkitekturens viktigaste verk. Paret arbetade enligt devisen "What works is better than what looks good. The good looks can change, but what works, works".