118
1616595

Isamu Noguchi

(USA, 1904-1998)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Isamu Noguchi
(USA, 1904-1998)

Bordslampa, "Akari UF1-H", Japan, 1980-tal.

Benställning i svartlackerad metall, skärm i washi (japanpapper), märkt Isamu Noguchi med monogram samt etikett Akari. Höjd 74 cm.

Skärmen med smärre skador, slitage.

Modellen formgiven 1951.