Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
188
1618344

Ulrik Samuelson

(Sverige, Född 1935)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 690 - 11 600 EUR
11 100 - 13 300 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ulrik Samuelson
(Sverige, Född 1935)

"Nekromanti-reminiscens"

Signerad Ulrik Samuelson och daterad 1968 a tergo. Tyg, plastnäckrosblad, lackfärg och glas i konstnärens ram 60 x 95,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, Moderna Höstauktionen, 3 november 2006, kat nr 559.

Övrig information

Ulrik Samuelsons konst kännetecknas av användningen av raffinerade material som siden, mahogny, glänsande svart plast, guld och marmor. Hans verk är ofta symboliskt laddade och utforskar motsättningar som död och sexualitet, lust och förgängelse.

1966 hade Samuelson en utställning på Galerie Hedenius i Stockholm med namnet Nekromanti, därifrån går tydliga paralleller till auktionens målning utförd två år senare. Den sammansatta titeln "Nekromanti-reminiscens" bär på flera lager av betydelse. Ordet nekromanti är sammansatt av de grekiska orden för död och spådom. I begreppet ryms även associationer till ord som näcken och näckrosor, romantik och rentav nekrofili, alla återkommande inslag i de verk som inkluderades i utställningen 1966 och ett återkommande tema i Samuelsons skapande framgent.

Näckrosen, som växer i gränslandet mellan vatten och luft, mellan det synliga och det dolda, blir en metafor för människans existentiella villkor och sökandet efter balans mellan motsatta krafter. Samuelsons "näckrosperiod" representerar därför inte bara en fas i hans konstnärliga utveckling utan också en djupare reflektion över naturens och människans komplexa relation.

Konstnär

Samuelson, Ulrik f.1935. Svensk målare, tecknare, skulptör. Studier vid Konstfack och Kungliga Konsthögskolan 1957-1962 . Professor där 1970-1978. Är en uppmärksammad representant för 60-talets radikala konstnärsgeneration. Nydada, pop, konceptuellt orienterad konst och minimalism stakade ut nya vägar för viljan att kringgå den traditionella konstens konventioner och uttryck. Ulrik Samuelsons konstnärliga kännemärke är raffinerade ytor, siden, mahogny, glänsande svart plast, guld, marmor allt i utsökt materialbehandling. Många av hans verk är symboliskt laddade och bilderna och installationerna kretsar kring motsättningen död och sexualitet, lust och förgängelse. Hans största verk är utsmyckningen av Kungsträdgårdens tunnelbanestation, där han speglar historia, samtid och arkeologi i ett bergsrum, som torde vara det mest bearbetade av alla konstnärliga gestaltningar i tunnelbanan. 1991 erhöll han Prins Eugen medaljen samt 1998 första pris i Carnegie Art Award.

Läs mer