Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
23
1626106

Niklas Runesson

(Sverige, Född 1985)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Niklas Runesson
(Sverige, Född 1985)

Soffbord, unikt, egen studio, Stockholm, 2021.

Valnöt, organiskt formad skiva på tre ben, brännmärkt NR Niklas Runesson. Höjd 37 cm, skivans mått ca 85 x 81 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären 2021

Formgivare

Niklas Runesson är en självlärd konsthantverkare och möbelsnickare uppvuxen i Småland. Med ett arv av tre generationer träarbetare som var verksamma inom tillverkning av svarvade leksaksdetaljer tar Runesson arvet in i samtiden. Runesson skapar sina objekt fritt utan att skissa eller rita modeller. Mycket av Runessons inspiration kommer från naturen men också fragment av det okända/fantasin.

Runesson blev utnämnd till Årets designer vid Residence Stora Formpris 2024.