Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
25
1625688

Eva Hild

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
4 360 - 4 850 EUR
4 990 - 5 540 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Eva Hild
(Sverige, Född 1966)

Skulptur, unik, ur serien "Bumling", egen studio, 2000.

Handbyggt kaolin-engoberat stengods, signerad Eva Hild 2000 - 2024. 47 x 44 cm, höjd ca 32 cm.

Ytan rengjord och konserverad av Eva Hild 2024.

Proveniens

Galleri Jeanette Ölund, Borås.

Formgivare

Eva Hild bor och arbetar i Sparsör i Borås kommun. Hon gör framför allt skulpturer i vit eller svart stengodslera; organiska, non-figurativa former som rör sig mellan inre och yttre rum. Hennes första soloutställning var på Galleri Inger Molin i Stockholm år 2000 och hennes skulpturer har sedan visats hos bl.a Nancy Margolis Gallery i New York, Galleri Andersson Sandström i Umeå och Galerie NeC i Paris. Hon finns representerad på museer och i konstsamlingar nationellt och internationellt, bl a på Musee de Sèvres i Paris, Museum of fine arts i Boston, Museum of Contemporary Ceramics i Shanghai och Nationalmuseum i Stockholm.