Madeleine Pyk – en samling F769
34
1605382

Danny Lane

(USA, Född 1955)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Danny Lane
(USA, Född 1955)

Stol, "Etruscan", egen studio, London, 1990.

Sits och rygg i floatglas, stomme i stål, signerad och daterad Danny Lane 1990 7-42. Höjd 91 cm, sitthöjd 46,5 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Lasse Åbergs samling.

Lars (Lasse) Åberg (f. 1940) är en av Sveriges mest folkkära konstnärliga mångsysslare. Åberg är en stor samlare inom flertalet områden, och Bukowskis presenterar stolt ett antal objekt ur hans samling designstolar. Läs mer om samlingen

Charlotte & Peter Fiell, "1000 Chairs", Taschen 2005, s. 527.

Den första stolen i serien "Etruscan" utfördes 1986.