37
1605380

Marcel Breuer

(Ungern, 1902-1981)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Marcel Breuer
(Ungern, 1902-1981)

Liggfåtölj, modell "F41", Tecta, Tyskland, efter 1984.

Stomme i stålrör, på hjul, klädd i svart skinn. Längd 188 cm, bredd 66 cm, höjd 63 cm.

Slitage, märken, en metalldetalj på ena hjulet saknas.

Proveniens

Lasse Åbergs samling.

Lars (Lasse) Åberg (f. 1940) är en av Sveriges mest folkkära konstnärliga mångsysslare. Åberg är en stor samlare inom flertalet områden, och Bukowskis presenterar stolt ett antal objekt ur hans samling designstolar. Läs mer om samlingen

Modellen formgiven ca 1928 och upptagen i produktion av Tecta 1984.