Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
475
1629137

Francis Bacon

(Storbritannien, 1909-1992)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Francis Bacon
(Storbritannien, 1909-1992)

"Study for a Portrait of John Edwards"

Signerad med blyerts och numrerad 88/150. Färglitografi, 1984. Utgiven av Yves Peyré för L'Ire des Vents, Paris. Bildyta 60 x 44,5 cm.

Proveniens

Inköpt Galleri Roy Uddenberg, Göteborg, sent 90-tal av nuvarande ägare

Sabatier 20.