48
1599990

Frederick John Kiesler

(Österrike, 1896-1965)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Frederick John Kiesler
(Österrike, 1896-1965)

Soffa, "Party Lounge", Wittmann Möbelwerkstätten, Österrike, 2014.

Träram klädd i svart skinn, på benställning i metall med låsbara hjul, ställbart ryggstöd, brickmärkt HANDCRAFTED BY WITTMANN AUSTRIA samt daterad 2014. Längd 204 cm, djup 127 cm samt justerbar höjd på ryggstöd. Sitthöjd 43 cm.

Smärre slitage.

Tensta konsthall, Stockholm, ”Frederick Kiesler: Visioner i arbete", 11 februari - 2 maj 2015.

Modellen formgiven 1936.

En nyutgåva av soffan producerad av Wittmann Möbelwerkstätten i Österrike lanserades 2005.

Kiesler var en tongivande figur inom konströrelsen de Stijl och har arbetat med stora namn som Marcel Duchamp, Pablo Picasso och André Breton.