Madeleine Pyk – en samling F769
492
1619162

Roy Lichtenstein

(USA, 1923-1997)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 200 EUR
13 600 - 16 300 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)

“Bicentennial Print” ur "America: The Third Century"

Signerad i blyerts och numrerad 133/200 och daterad -75. Färglitografi och serigrafi, 1975-76. Tryckt av Styria Studio, New York, med deras bildstämpel. Utgiven av APC Editions. 63,5 x 50 cm. Bladstorlek 76 x 55,5 cm.

Corlett 136.

Konstnär

Roy Lichtenstein föddes 1923 och dog 1997 i New York. Han var målare och skulptör. Tillsammans med Andy Warhol är han en av de främsta representanterna för popkonströrelsen som uppstod under 1950-talet. Lichtenstein målade till en början abstrakt expressionistiskt innan han började utmana konstetablissemanget och använda populärkulturella företeelser så som Musse Pigg och Kalle Anka i sina motiv. Lichtensteins målningar är ofta stora och målade i akryl. Hans motiv utgörs ofta av enkla uppförstorade serierutor med typiskt vokabulär. Lichtenstein är också känd för att göra parodier på berömda målningar av Cézanne, Piet Mondrian och Picasso. Kännetecknande för hans måleri är att han återger det tryckta rastret i förlagan så att trycktekniken blir en del av motivet.