Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1007
1626195

Omega, Speedmaster, Digital LCD, "Prototype", kronograf, ca 1979.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Simon Naeslund
Simon Naeslund
Specialist Klockor
+46 (0)735 95 68 75

Storlek: 36,5 mm
Material: stål
Urverk: quartz, caliber 4310
År: cirka 1979
Glas: mineralglas
Armband: läderband, originalspänne
Serienummer: 00'087'931
Boettnummer: 186.0004 (LL)

Åldersrelaterat genomgående slitage med repor och smärre dings. Skadat insert. Ljusfunktionen fungerar inte.

Enligt vår forskning har Omega Speedmaster Digital LCD-prototyperna urverk som börjar med "000," vilket skiljer dem från standardproduktionens modeller. Dessa prototyper saknar dessutom caliber 1620 signerat, som finns på de serietillverkade exemplaren. Såvitt vi vet har endast ett fåtal av dessa sällsynta klockor någonsin erbjudits offentligt.