Arne Jones E1299
138
1615158

Helga Henschen

(Sverige, 1917-2002)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Helga Henschen
(Sverige, 1917-2002)

"Bröllopsresan", skulptur, terrakotta, egen studio 1950-60-tal.

Tjur med ridande prins och prinsessa, signerad HH. Höjd 33 cm, längd 37 cm.

Lagning på fram- och bakben, nagg.

Proveniens

Arv från säljarens farmor (avliden 1999). Troligtvis vann farmodern den på konstlotteri under sin yrkeskarriär inom polisen.

Skulpturen Bröllopsresan visades på Helga Henschens utställning på Konstnärshuset på Djäknegatan i Västerås under 1960-talets början. Utställningen fick goda recensioner i samtida press.