185
1638433

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 490 EUR
8 140 - 10 900 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

Taklampa, modell "980", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal.

Stomme i mässing, tre perforerade skärmar i mässing, reflektorer i vitlackerad mässing, tre ljuspunkter upptill, socklarna märkta med tillverkarens logotyp BMM. Höjd 64 cm, diameter ca 65 cm.

Smärre slitage och patina. En uplight-skärm saknas sannolikt. Senare el.

Modellen omnämnd i katalog 1940. Varianten med fem reflektorer (modell 982) finns avbildad i samma katalog.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.