190
1597674

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

Taklampa, modell "958", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-tal.

Mässing, tre perforerade skärmar, höj- och sänkbar, lod och takkopp i mässing. Diameter ca 65 cm, justerbar höjd, ca 75-150 cm.

Slitage, märken, nydragen el.

Proveniens

Förvärvad av nuvarande ägares familj sent 1940-tal.

Produktkatalog, "Bröderna Malmströms metallvarufabrik", Nr 17, 1939, modellen avbildad s. 63.
Ritning ur Carl Axel Ackings arkiv på ArkDes, Stockholm.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.