Arne Jones E1299
200
1625368

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
19 000 - 21 300 EUR
21 700 - 24 400 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

Golvlampa, för Stockholms Hantverksförening, 1939

Mässing, perforerad skärm, invändigt vitlackerad, ben med flätat naturbrunt läder, rund fot med strömbrytare. Höjd 171 cm.

Smärre buckla på foten, lädret med smärre skador, fläckar och något blekt. Elektriciteten ej kontrollerad.

Ritningen till modellen är daterad 1939 och återfinns i Carl-Axel Ackings arkiv på ArkDes, Stockholm.
Även avbildad i Stockholms Hantverksförenings arkiv.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.