Madeleine Pyk – en samling F769
206
1636951

Per Torndahl

(Sverige, 1877-1955)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Per Torndahl
(Sverige, 1877-1955)

Taklampa, Swedish Grace, Atelier Torndahl, 1920-tal.

Försilvrad koppar, dekor av musicerande figurer i båt, sex ljusarmar med skärmar i matterat tonat glas, monogramstämplad PT. Höjd 103 cm, diameter 85 cm.

Ytligt slitage, ej funktionstestad.

Per Torndahl hade egen ateljé på Högbergsgatan på Södermalm. Verksamheten var förlagd till skånska Perstorp mellan åren 1922-26, för att därefter återvända till Stockholm.