Madeleine Pyk – en samling F769
213
1626781

Wiwen Nilsson

(Sverige, 1897-1974)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Wiwen Nilsson
(Sverige, 1897-1974)

Vas, tenn, Ystad-Metall, 1932.

Sfärisk, lös insats med utvikt mynning, stämplad W.N, firmamärke samt F8. Höjd 27,5 cm.

Mynningen med graverat monogram samt inskription FRÅN KAMRATERNA 6/10 1934. Smärre slitage och obetydliga bucklor.

Jonas Barros Eriksson, "Ystad-Metall 1919-1969", Arena 2020, s. 106-11.

Ovanlig modell, sannolikt tillverkades endast ett fåtal exemplar i tenn.

Wiwen Nilsson och Ystad-Metall ställde ut tillsammans på Bygge och Bo-utställningen på Kulturen i Lund år 1931. Samarbetet varade under en kort period i början av 1930-talet. År 1933 visades utställningen "Tenn och Brons" på Nordiska Kompaniet där flera av de ledande svenska företagen visade upp sina föremål i dessa material. Här nämns Wiwen Nilssons namn som en av formgivarna vid Ystad-Metall tillsammans med Oscar Antonsson. Utställningen på Nordiska Kompaniet var enda gången Wiwen Nilssons namn nämndes i samband med Ystad-Metalls produktion. Auktionens modell visades på utställningen utförd i brons, med tillägget tre graverade horisontella linjer på livet. Tennarbeten som utfördes efter Wiwen Nilssons ritningar ansågs vara specialarbeten och tillhörde inte den löpande produktionen inom Ystad-Metall.

Formgivare