220
1631827

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Ask med lock, modell "A 742", tenn, Stockholm, 1929.

Locket med dekor i relief, lockknopp i form av orm, stämplad med änglamärket samt årsstämpel C8. Höjd 11 cm.

Smärre ytligt slitage och patina.

Modellen formgiven ca 1928.

Formgivare