Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
223
1633167

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Skål, tenn och mässing, Stockholm, 1925.

Oval form, mässingskant, handtag i form av palmetter, stämplad med änglamärket samt årsstämpel Y7. 43 x 23 cm.

Slitage, repor.

Formgivare