Madeleine Pyk – en samling F769
228
1616484

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760 - 950 EUR
872 - 1 090 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Spegel, Nordiska Kompaniet, 1935.

Rektangulär form med profilerad ram, lackerad i pärlgrått, brickmärkt NK R 38579 - C 29752 samt NK A·B· NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. 152 x 57,5 cm.

Slitage och färgbortfall.

Proveniens

Läkare Herbert Leman (1900-1969), Stockholm.

Ritningsnummer 38579 i NK:s kundliggare i Nordiska museets arkiv är bokförd 21 januari 1935 med beställare Leman H Dokt.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.