25
1632364

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Vas, "Pompom", glas, Nuutajärvi, Notsjö, Finland, sent 1960-tal.

Rött och lila glas med påklippt dekor i turkos, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö och etikettmärkt. Höjd 23,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Jack Dawsons samling.

Jack Dawson, "Oiva Toikka: Glass and Design", Werner Söderström Osakeyhtiö 2007, jämför liknande modell avbildad s. 60.

Formgivare