283
1630115

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank

Skåp, modell "B 2135", Firma Svenskt Tenn, före 1985.

Fanerat med valnöt och mahogny, rak form, pardörrar med gångjärn av mässing, bakomliggande hyllplan, utdragsskiva samt hylla nedtill. Längd 105 cm, djup 44 cm, höjd 140 cm.

Obetydligt slitage. Nyckel finns.

Proveniens

Del ur större inredning beställd från Firma Svenskt Tenn, därefter i arv inom familjen.

Formgivare