284
1608334

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 850 - 4 740 EUR
3 260 - 5 430 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank

Sideboard, Firma Svenskt Tenn, mahogny, 1900-talets mitt.

Ovansidan fanerad med pyramidmahogny, kantdekor av buxbom, beslag av mässing, två lådor ovan dörrpar. Längd 150 cm, djup 51 cm, höjd 80 cm.

Smärre slitage. Nyckel finns.

Formgivare