306
1615329

Cebe (Chr Bergh & Co)

(Sverige, Grundat 1894)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Cebe (Chr Bergh & Co)
(Sverige, Grundat 1894)

Taklampor, ett par, modell "75860", Sverige, 1930-tal.

Skärm i vitlackerad metall, underskärm i sidentyg, klassicerande dekor i förnicklad metall, direkt och indirekt belysning. Höjd 75 cm, diameter 60 cm.

Slitage och skador. Ej funktionstestade.

Modellen avbildad i katalog 1937.