Arne Jones E1299
327
1628103

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Bordsbelysning med spegel, modell "532-013" ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.

Stativ av plexiglas, spegelglas, detaljer i mattförnicklad metall, en ljuspunkt, märkt Triva 532-013. Höjd 38 cm, spegelns diameter 28 cm.

Smärre slitage. Senare borrhål för extra ben.

Modellen avbildad i Nordiska Kompaniets katalog samt arkiv 1950.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.