337
1614212

Gerald Summers

(Storbritannien, 1899-1967)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gerald Summers
(Storbritannien, 1899-1967)

Bardisk, Makers of Simple furniture, England, 1935-40.

Björk, delvis bemålad i svart, skåp samt hyllplan, svängd form. Höjd 97 cm, längd totalt ca 150 cm

Senare bemålning, smärre slitage och fanerskador, nyckelbussning saknas. Nyckel finns.