Arne Jones E1299
350
1611314

Finn Juhl

(Danmark, 1912-1989)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Finn Juhl
(Danmark, 1912-1989)

Fåtöljer, ett par, "SW 96", Søren Willadsen, Danmark.

Ek och teak, rotting i sits och rygg, senare kudde till sitsen. Höjd 80 cm, sitthöjd ca 34 cm.

Spricka i ett armlän, rotting med skador.

Modellen formgiven 1954.

Formgivare

Den danske arkitekten och designern Finn Juhl anses vara en av Skandinaviens mest tongivande formgivare inom modern möbeldesign. Juhl utbildade sig år 1930 till 1934 vid Kunstakademiets Arkitektskole och fick redan som student arbete hos den danske arktitekten Vilhelm Lauritzen. Därefter följde en rad prestigefulla uppdrag som möbelformgivare i såväl Danmark som internationellt, däribland FN:s högkvarter i New York och Danmarks ambassad i Washington.

Istället för att enbart se möbler som praktiska konstruktioner inspirerades Finn Juhl
av ett organiskt formspråk, där material och form samverkade i symbios. Ofta hämtade Juhl sin inspiration i den människliga kroppens former och naturens egna konstruktioner där materialets styrka utnyttjades till fullo. Juhls idéer resulterade i djärva, smidiga sammanfogningar där varje element elegant flöt samman till en balanserad helhet.

Finn Juhls möbler, utförda i samarbete med snickarmästare Niels Vodder, skapade ett nytt språk inom möbelvärlden och har med sina avancerade modeller, till exempel "The Chieftain chair" och "Grasshopper", gjort ett stort avtryck inom möbeldesign.