Arne Jones E1299
359
1617607

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

Golvlampor, ett par, "AJ Royal", Louis Poulsen, Danmark, 1960-tal.

Grålackerad metallstomme, två ljuspunkter vardera, linneskärmar. Höjd 182 cm.

En smärre skärmskada, slitage, ej funktionstestade.

Modellen formgiven 1958-60 för SAS Royal Hotel, Köpenhamn.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.