362
1611317

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Fåtöljer, ett par, ”PK22”, E. Kold Christensen, Danmark.

Mattborsat stål, konjaksfärgad skinnklädsel, stämplat med signum EKC DENMARK. Höjd 71 cm.

Fläckar, slitage, nitar saknas vid fogar undertill.

Modellen formgiven 1955.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.