Arne Jones E1299
537
1634521

Gunnar Cyrén

(Sverige, 1931-2013)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06
Gunnar Cyrén
(Sverige, 1931-2013)

Ring, 18K guld- samt vitguld med 20 stycken briljantslipade diamanter, unik, Gävle 1998.

Brev med ritning från Gunnar Cyrén medföljer. Diamanter totalt ca 0.60 ct, mått ca 16 x 16 mm, storlek 18.25/58, vikt 12.6 g.
Bok samt tre utställningskataloger medföljer.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.

Formgivare