105
1621833

Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med ornament i form av lejonmaskaroner. Krön med opalinglas. Korgbotten med sparljus. Höjd 77, diameter 64 cm.