1051
1635436

Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rose med motiv av kända personer från litterära verk. Diameter 20,2 cm.

Glasyrnagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

The pieces are each decorated and gilt with named figures from the Book of Peerless Heroes, each accompanied with a description.