1057
1619455

Fiskbassäng/ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Märkt i botten 'TACK LOONG CANTON CHINA'.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 440 - 1 920 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade sidor, med något utsvängd kant, dekor i famille verte-färger med de odödliga och mytologiska fabeldjur i landskap mot en gul grund. Höjd 34 cm. Diameter 39,5 cm.

Slitage/glasyrnagg vid kantens insida. Spricka.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.